Vybrané slová a slová od nich odvodené sú slová, v ktorých sa píše ypsilon po obojakej spoluhláske. Medzi obojaké spoluhlásky patria: b, p, m, v, r, z, s, f (pri f však vybrané slová neexistujú).
Po obojakých spoluhláskach sa píše tvrdé aj mäkké i, preto vznikli vybrané slová, aby sme sa dokázali lepšie naučiť, v ktorých slovách sa určite píše tvrdé y. Medzi vybrané slová patria len slová domáceho pôvodu.
Zoznamy všetkých vybraných slov
- Vybrané slová po B
- Vybrané slová po M
- Vybrané slová po P
- Vybrané slová po R
- Vybrané slová po S
- Vybrané slová po V
- Vybrané slová po Z
Stiahni si všetky vybrané slová (docx)
Prečo existujú vybrané slová?
Slúžia ako pomôcka pre žiakov a študentov, aby si ľahšie zapamätali, v ktorých slovách sa píše po obojakej spoluhláske y.
Prečo neexistujú vybrané slová aj po obojakej spoluhláske f ?
V slovenčine neexistujú slová domáceho pôvodu, za ktorými by nasledovalo y, preto neexistujú ani vybrané slová po f. Ypsilon sa po f píše len v slovách cudzieho pôvodu, napr. fyzioterapeut, fyzika.
Prečo nie je v slovenčine možné zrušiť ypsilon?
Tvrdé y má v slovenčine dištinktívnu (rozlišovaciu) funkciu. Tzn, že vďaka tomu, či je v slove napísané tvrdé alebo mäkké i, dokážeme rozoznať a pochopiť význam slov. Napr. byt/bit, výr/vír.
Kto zaviedol ypsilon?
Anton Bernolák ani Ľudevít Štúr vo svojich kodifikáciách ypsilon nemali. Avšak z historického hľadiska má ypsilon v jazyku svoje miesto. Opätovne sa k nemu vrátil v rámci reformácie štúrovčiny Martin Hattala v roku 1852 v diele Krátka mluvnica slovenská.
Stiahni si obrázok so všetkými vybranými slovami
Stačí, ak podídeš myškou nad obrázok uvedený nižšie, klikneš pravým prstom a zvolíš “Uložiť obrázok ako…” Prečítaj si tiež zaujímavý článok o tom, ako sa dostal ypsilon do slovenčiny.